© Paul Sebesta

Nejen fasáda

Architektka Silvia Panek-Kößlová dala dvěma domům jižně od Salcburku více než len „zelený nátěr“: ekologické stavby z masivního dřeva jsou ukázkovým příkladem zahušťování městské zástavby. Kromě optimálního využití omezeného prostoru zaujmou obzvláště důmyslnou souhrou formy, funkce a barvy.

© Paul Sebesta
© Paul Sebesta
© Paul Sebesta
© Paul Sebesta
© Paul Sebesta

Tam, kde byl kdysi jeden dům, jsou dnes dva. A přesto obě rodiny nacházejí pod svými sedlovými střechami dostatek prostoru a pohodlí: S projektem v Anife architektka Silvia Panek-Kößlová ukázala, jak lze hodně kvalitního života vtěsnat do malého prostoru – což byl hlavním požadavkem pro zachování zdrojů a trvalou udržitelnost. Celý projekt se řídil všeobecným ekologickým zaměřením: Oba domy byly postaveny z vysoce tepelně izolované konstrukce z masivního dřeva. Střešní konstrukce, stropy a obvodové stěny jsou z KLH masivních dřevěných panelů. Díky tenkým stěnám vznikla v každém domě jedna místnost navíc. Záměrná orientace umožňuje proniknout slunečním paprskům do domu od brzkého rána do pozdního večera, což přispívá k pohodlnému vnitřnímu klimatu s minimálními energetickými nároky.

Vzduch a světlo

Soukromé a vedlejší pokoje jsou záměrně kompaktní a útulné. To, co jim možná chybí na prostoru, vynahrazují výškou: velkorysé výšky místností s rozsáhlým prosklením zajišťují pocit vzdušnosti. Tento centrální designový prvek se obzvlášť uplatňuje v srdci domu: Dvoupatrová obývací část kolem kuchyně a jídelního stolu se prezentuje jako světlém zalité centrum, které v každém okamžiku dne spojuje světlo ze tří stran, což vytváří různé nálady: „Ideální místo pro komunikaci, stolování s přáteli, dobrý rozhovor, inspiraci a nové nápady,“ vysvětluje architektka.

Tón v tónu

Inspirací pro barevný design byla kuchyně: Silvia Panek-Kößlová realizovala promyšlený barevný koncept založený na tmavě zeleném odstínu povrchu kuchyňských čil Fenix. Stěny (Aviva Ultra-Color) a dřevěné povrchy byly natřeny tón v tónu, jemně sladěny s pečlivě vybranými barevnými nuancemi ze vzorníku ADLER 1200. V obývací části se kromě bílé o přirozenou svěžest postará i barva „Knollenblätterpilz“, zatímco sever barvou „Prince Valiant“. Teplá „šindelová“ červená barva ladí s výraznými obklady v koupelně. Dokonce i křídla dveří nalakovala truhlářská dílna Tischlerei holzwerk ve dvou barvách, aby ladila s místnostmi, které spojují. Úložný prostor je skryt za světle zelenými dvířky skříní na chodbě – využit je každý metr čtvereční, žádná plocha nezůstává bez funkce. Dubovou parketovou podlahu ve tvaru rybí kosti od společnosti Stöckl, natřenou parketovým olejem Legno-Parkettöl od ADLER, majitelé pravidelně obnovují ošetřovacím olejem ADLER Legno-Pflegeöl. Obyvatelé obecně udělali mnoho práce v interiéru sami – a v duchu klíčového slova „šetření zdrojů“ dali například odpadní kuchyňské pracovní ploše druhý život v podobě desky stolu.

Zelená a šedá

Základní zelený barevný odstín chtěla architektka zviditelnit i zvenčí. Vyvinula proto speciální barevnou kreaci pro fasádu s podporou architektonického poradce ADLER Manfreda Höfurthnera a ADLER Oddělení koloristiky. Modřínové desky byly natřeny speciálním barevným odstínem produktu Lignovit Platin. Ležérní šedo-zelený vzhled dává ještě více vyniknout trojrozměrnému efektu. A konečně, plot ve stejném designu dotváří celkový zelený dojem!

© by adler-lacke.com